Najlepsze podcasty weterynaryjne 2020.

Idealne na długie godziny spędzone na sprzątaniu domu od dachu aż po fundamenty, snuciu się bez celu z kąta w kąt czy wpatrywaniu w sufit w czasie pandemii, a przydadzą się też gdy już wszystko wróci do normy i będziemy stać w korku miasto jadąc rano do pracy na drugi koniec miasta lub też spędzać długie godziny ściśnięci jak sardynka w komunikacji miejskiej.

Przed wami zupełnie subiektywna lista 8 najlepszych podcastów weterynaryjnych na każdą okazję. Zebrałam tu propozycje bardzo różnorodne i na tematy od ściśle klinicznych do luźnych, lajfstajlowych pogadanek.
Wszystkie godne polecenia, wszystkie poruszające tematy okołoweterynaryjne i wszystkie w języku angielskim.

Oto najlepsze vet-podcasty w roku 2020:

Veterinary Clinical Podcast – RVC

Mój najulubieńszy podcast kliniczny, od którego zaczeła się moja przygoda ze słuchaniem podcastów branżowych. Prawdziwa kopalnia wiedzy prosto od specjalistów podana w formie, której można posłuchać i przy gotowaniu obiadu w niedzielne popołudnie, i w drodze na dyżur w poniedziałek rano.

Podcast nagrywany jest na Royal Veterinary College w Londynie i zawiera ogrom wiedzy klinicznej. Możesz się dowiedzieć między innymi jak diagnozować mucocele, jakie są najnowsze wytyczne w leczeniu IBD i chłoniaka oraz jak ustabilizować pacjenta z płynem w worku osierdziowym. Odcinków jest ponad sto, a ich długość waha się od kilkudziesięciu minut do około godziny. Format podcastu zakłada zapraszanie do studia specjalistów z różnych dziedzin, a każdy z nich dzieli się najnowszymi wytycznymi oraz sposobami leczenia jednostek chorobowych.
Polecam wszystkim głodnym wiedzy, chcącym zgłębić zagadnienia kliniczne oraz dowiedzieć się jak powinien wyglądać gold standard diagnostyki oraz leczenia, a także fanom brytyjskiego akcentu.

Odcinki są napakowane wiedzą i mogą być przydatne, jeżeli macie w pracy przypadek z którym nie jesteście pewni jak postąpić. Nieraz zdarzyło mi się nie tylko przesłuchać podcast w drodze do pracy, ale także posłuchać go po raz drugi i zrobić prawdziwe notatki, z których można później skorzystać w praktyce.

Gdzie słuchać? Spotify, iTunes, Stitcher oraz tutaj!

VETgirl – Veterinary Continuing Education Podcasts

Tym razem podcast także w języku angielskim, ale z akcentem prosto z USA. Vetgirl to jeden z największych serwisów edukacyjnych związanych z weterynarią, więc pewnie większości z Was oniła się ta nazwa o uszy. (A kto nie zna to niech szybko nadrabia i wskakuje na ich stronę!)

Odcinków podcastu jest tyle, że wystarczy z pewnością na całą kwarantannę i obejmują tematy od ściśle klinicznych takich jak diagnostyka leptospirozy czy dyskusje o różnych protokołach leczenia padaczki idiopatycznej, przez tematy wellness oraz lajfstajlowe, które poruszają tematy empatii w zawodznie lekarza weterynarii, zdrowia psychicznego u lekarzy weterynarii, aż do zupełnie luźnych tematów, takich jak najczęstsze przesądy weterynaryjne czy dyskusja nad badaniem weryfikującego czy powiedzenie “ale dzisiaj spokojny dzień” w pracy może faktycznie spowodować napływ nagłych przypadków do kliniki (takie przekonanie funkcjonuje w świecie weterynaryjnym zagranicą, a na QUIET w klinice mówi się w Anglii Q-word!).

Długość odcinków to od kilku do kilkudziesięciu minut, więc znajdzie się coś dla każdego.
Jedyną wadą w niektórych przypadkach może być fakt, że jest to podcast amerykański sprawia, że niektóre leki wymieniane w podkaście nie są zarejestrowane na rynku europejskim, a niektóre omawiane jednostki chorobowe nie zdarzają się u nas tak często jak w USA, lecz i tak gorąco zachęcam i polecam przesłuchać!

Gdzie słuchać? Spotify, iTunes, Stitcher oraz tutaj!

VetChat from The Webinar Vet

Nowy, świeżutki, prosto z taśmy produkcyjnej podcast, który wystartował w lutym tego roku i jest sponsorowany przez znany portal Webinar Vet. (A kto z was chce się dowiedzieć więcej o stronach najlepszymi webinarami odsyłam do wpisu tutaj: TOP 5 STRON Z WEBINARAMI)

Tym razem znowu powracamy do Wielkiej Brytanii, podcaty mają formę około półgodzinnych wywiadów z różnymi osobami z weterynaryjnego świata – można między innymi posłuchać wywiadu z prezydentką British Veterinary Association (BVA), która opowiada o tym dlaczego zdecydowała się zostać lekarką weterynarii i jak ścieżka kariery zaprowadziła ją do tego miejsca, w którym jest dziś. Jest też wiele ciekawych rozmów na tematy takie jak łączenie macierzyństwa z karierą w weterynarii, droga do otwarcia własnej klinki weterynaryjnej, wellbeing i zdrowie psychiczne u lekarzy weterynarii oraz o tym jak sektor weterynaryjny może przyczynić się do rozwoju ochrony środowiska.
Kilka najnowszych odcinków, nawiązuje do wszechobecnego tematu koronawirusa, a jednym z nich jest wywiad z lekarzem weterynarii mieszkającym we Włoszech, który przybliża jaki efekt pandemia koronawirusa wywarła na włoską weterynarię i jakie mogą być tego długoterminowe efekty.

Podcastu słucha się dużo przyjemniej niż telewizyjnych wiadomości, odcinki nie są niepotrzebnie rozciągnięte do wielu godzin i zawierają ciekawe pomysły. Mam nadzieję, że będzie się rozwijał, bo zapowiada się na mocne 9/10!

Gdzie słuchać? Spotify, iTunes, Andchor

Veterinary Innovation Podcast

Tym razem produkcja kanadyjska – podcast, który ma już ponad 40 odcinków, a jego tematem są wszelkie innowacyjne pomysły i rozwiązania wykorzystywane w weterynarii. Nie znalazłam innego podcastu o podobnej tematyce i pomimo, że nie jestem technologicznym freakiem (a wręcz mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa sądzić, że bliżej mi do technologicznego neandertala niż pasjonatki IT), to ten podcast jest CU-DO-WNY.

Każdy odcinek jest kilkudziesięciominutowym wywiadem, a tematy poruszana na łamach tego programu to przykładowo działanie hospicjów weterynaryjnych, marketing internetowy w prowadzeniu klinki weterynaryjnej, zastosowanie nanotechnologii w medycyjnie weterynaryjnej czy tak ostatnio głośna i kontrowersyjna telemedycyna. (A jak jeszcze nie wiecie co to telemedycyna i jak działa to czytajcie tutaj: KLIK!)
Można posłuchać o systemach zarządzania kliniką i jej pracownikami, o tym jak działają programy mentoringowe dla lekarzy weterynarii, jak wyglądają programy subskypcyjne w klinikach weterynaryjnych oraz kim są locum vets i czy jest to zawód przyszłości.
Goście zapraszani do udziału w nagraniach to osoby ze świata weterynarii z różnych krajów – między innymi USA, Australii, Wielkiej Brytanii oraz oczywiście Kanady.

Z mojej strony mocne 5 z plusem i świetna opcja, gdy chcesz posłuchać czegoś związanego z weterynarią, ale po 10 godzinach dyżuru ostatnia rzecz na jaką masz ochotę to podcast kliniczny.

Gdzie słuchać? Spotify, iTunes, Stitcher, Google Podcasts oraz tutaj!

Veterinary Podcast by the VetGurus

Tym razem coś z Australii i dla fanów egzotyki – dwójka lekarzy nagrywa podcast, w którym rozmawia co tydzień o innym problemie z medycyny i chirurgii weterynaryjnej.
Tematami sąmiędzy innymi zapalenie trzustki u papug, analgezja u ptaków, choroby oraz opieka nad aksolotlami, najczęstsze przypadłości fretek czy podstawy chorób węży.

Jeżeli lubicie australijski akcent i ciekawią was egzotyki to macie czego słuchać – odcinków jest ponad 130, a najnowszy temat to królik jako pacjent geriatryczny.
(Dla mnie czarna magia, ale goście sympatyczni, więc dodałam do listy obserowanych!)


Gdzie słuchać? Spotify, iTunes, Google Podcasts

Blunt Dissection Podcast

Ten podcast przykuł moją uwagę przez swój niebanalny tytuł (matko, czemu ja nie wpadłam na taką nazwę?!) to kolejny podcast oparty na schemacie wywiadów.
Prowadzącym jest Dr Dave Nicol, brytyjczyk, który do każdego odcinka zaprasza inną osobę ze świata weterynari, a odcinki mają formę luźnych pogadanek i dyskusji na tematy okołoweterynaryjne.
Podcast nie skupia się na wiedzy klinicznej, ale jest tu dużo praktycznych wskazówek i rozważań na tematy takie jak zmęczenie współczuciem, komunikacja z klientami, łączenie kariery sportowej z weterynarią, problem wysokiego odestka samobójstw w weterynarii czy weterynaria od strony behawiorysty.
Odcinki są trochę dłuższe niż w poprzednich pozycjach , trwają około godziny każdy, a więc w sam raz na sprzątanie mieszkania po raz 89 raz w ciągu pandemii koronawirusa!.

Ze swojej subiektywnej strony mogę powiedzieć, że na tle innych programów o podobnej formule, bardzo dobrze się ich słucha, nie są wymuszonym bełkotem oraz potrafią zainspirować bez żenujących wstawek pokroju “jesteś zwycięzcą!”.

Gdzie słuchać? Spotify, iTunes, SoundCloud, Stitcher

The Veterinary Marketing Podcast

I na koniec last but not least… Podcast o marketingu, komunikacji z klientem i całej biznesowej stronie weterynarii. Prawie 200 odcinków podcastu może zająć długie godziny, a odcniki poruszają wiele tematów związanych z tą stroną weterynarii, która odpowiada za sprzedawanie, rozwój biznesu i podnoszenie jakości usług.
Podcast to produkcja amerykańska, prosto ze słonecznej Kalifornii i czywiście nie wszystkie wskazówki zawarte w podkaście można wykorzystać na polskim rynku weterynaryjnym, ale daje ciekawą perspektywę i pomaga dowiedzieć się jak od kulis wygląda weterynaria za oceanem.

Wiele odcinków porusza tematy prowadzenia mediów społecznościowych klinki, takich jak fanpage na Facebooku, konto na Instagramie, czy nawet kanał na Youtube. W dzisiajszych czasach gdy to właśnie social media są głównym źródłem wiedzy naszych klientów, prowadzenie działalności w internecie powoli staje się niemalże obowiązkowe, a nie każdy z nas zjadł zęby na social media, więc warto posłuchać jak dobrze prowadzić działalność w internetach, a jednocześnie być przy tym profesjonalnym.

Gdzie słuchać? Spotify, iTunes, Stitcher oraz tutaj!

I to by było na tyle z dzisiejszego zestawienia, idźcie i słuchajcie tego wszyscy!

A jeżeli chcecie być na bieżąco poczytać więcej recenzji, między innymi aplikacji weterynaryjnych to zapraszam na moje social media, gdzie już w tym tygodniu zaczynam nowy cykl, w którym będę testować i recenzować aplikacje weterynaryjne.

Facebook tutaj, a Instagram tu!

2 thoughts on “Najlepsze podcasty weterynaryjne 2020.

  1. Maciek

    No i już lecimy z wiedzą na głośnikach ;> Dzięki! 🔥

  2. Justyna

    Rozumiem, że podcasty są głównie o tematyce małych zwierząt?

Leave A Comment